сите категории
EN

Дома>Вести>компанијата Вести

топла производи

  • АБ-51 ~ 53
  • АБ-460 ~ 463

контактирајте не

АДРЕСА:Број 89, патот Језханг, заедница Вукиао, град huуангханг, област Фенгсијан

ТЕЛ:021-57407335

E-MAIL:[заштитена по е-пошта]

Среќен фестивал среде есен!

Време: 2023-09-29 Посети: 39

Фестивалот на средината на есента, познат и како Фестивал на Месечината, е традиционален кинески фестивал кој се слави на 15-тиот ден од осмиот лунарен месец.

Време е членовите на семејството и најблиските да се соберат заедно и да уживаат во убавината на полната месечина, како и во вкусната храна и вкусните месечеви колачи.


Потеклото на фестивалот во средината на есента е поврзано со легендата за семејството Чу, кое побегнало со својот господар откако не успеало да го отруе. Додека бегаа, 

токму на 15-тиот ден од осмиот лунарен месец тие прво јаделе месечеви колачи, кои симболизирале повторно обединување и среќа. 

Оттогаш, овој ден се слави како фестивал на средината на есента.


За време на овој фестивал, луѓето обично одржуваат забави со фенери и се восхитуваат на полната месечина додека уживаат во вкусна храна и извонредни месечеви колачи. 

Месечевите колачи се квадратни колачи со сладок фил и кафеав шеќер или жолчка од јајце на врвот и симболизираат семејно обединување и среќа. 

Освен што јадат месечеви колачи, луѓето јадат и овошје како што се помело и лубеница, за кои се верува дека имаат моќ да ги отфрлат злите духови и да донесат среќа.


Фестивалот на средината на есента е време за семејно обединување, а луѓето често се враќаат во своите родни места за да прослават со своите семејства. 

Исто така, тоа е време за изразување љубов и благодарност, а луѓето често им испраќаат месечеви колачи и овошје на своите роднини и пријатели како подарок. 

Фестивалот на средината на есента е време кога луѓето се релаксираат и уживаат, како и време да ја ценат убавината на природата и циклусот на животот.


КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ